Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

2 lata ago admin Możliwość komentowania Jak urządzić sypialnię na poddaszu? została wyłączona

Umiejscowienie sypialni na poddaszu może być jedną z najlepszych decyzji, jaką podjęliśmy przy projektowaniu domu, szczególnie gdy mamy okna dachowe. Co zrobić, żeby stworzyć idealne miejsce do spania i wypoczynku z gwiazdami nad głową?

Odpowiednia izolacja dachu

Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy możemy ulokować sypialnię na poddaszu, jest kwestia izolacji dachu. Bez odpowiedniej bariery termicznej pokój bardzo szybko się będzie nagrzewał latem, a zimą będzie w nim bardzo zimno. Jeżeli chcemy zaaranżować na sypialnię stary strych, to zacznijmy od izolacji. Dzisiaj bardzo dużą popularnością ciszą się piany natryskowe, które w szybki i prosty sposób mogą rozwiązać nam ten problem. Zabezpieczony tak dach wykańczamy od środka płytami kartonowo- gipsowymi i możemy przechodzić do aranżacji naszego poddasza na sypialnię.

Niedogodności wykorzystaj jako atuty

Niskie ścianki kolankowe i mała ilość okien to ograniczenia, które napotkamy podczas aranżacji sypialni na strychu. Podejdźmy to nich kreatywnie, a staną się atutem naszego pomieszczenia. Skosy możemy idealnie wykorzystać do zabudowy szaf. Szczególnie w takiej przestrzeni jaką jest poddasze, warto zdecydować się na meble „szyte na miarę” Dobrze zaprojektowana, z drzwiami przesuwanymi będzie ozdobą naszego wnętrza i miejscem, gdzie pomieścimy wszystkie nasze ubrania. Dzięki możliwości całkowitej personalizacji szafy zyskamy mebel, który idealnie dopasujemy do klimatu wnętrza. Tam, gdzie montaż szafy nie będzie możliwy, zastosujmy otwarte regały na wymiar albo półki, które nadadzą głębie pomieszczeniu.

Okna dachowe to jeden z największych atutów posiadania sypialni na strychu. Nocą możemy spać wręcz pod samymi gwiazdami, a jesienią oglądać wspaniałe spektakle z kroplami deszczu w roli głównej. Gdy posiadamy poddasze, które nie posiada okien dachowych, musimy doświetlić je kolorystyką naszego wnętrza i odpowiednim oświetleniem.

Przy planowaniu rozmieszczenia sypialni warto ustawić łóżko w takim miejscu, abyśmy mieli dojście do niego z trzech stron. Gdy jest to niemożliwe ze względu na skosy możemy ustawić je w centralnym miejscu sypialni, a za wezgłowiem ustawić rząd regałów lub wykonaną na wymiar komodę na całość długości ściany.
Otwarta przestrzeń, elementy dekoracyjne w postaci belek i elementów konstrukcyjnych oraz odizolowanie od strefy dziennej domu to niewątpliwie ogromne zalety dla lokalizacji sypialni na poddaszu. Odrobina kreatywności pozwoli na stworzenie niezwykłej przestrzeni, w której odnajdziemy spokój i wyciszenie. Jeżeli ktoś ma możliwość zlokalizowania swojej alkowy na strychu, to na pewno powinien skorzystać z takiej możliwości.